Sąsiedzki Dom Pracy Twórczej - LogotypOd ponad 1,5 roku działamy na Sielcach, inicjując twórcze warsztaty i organizując z mieszkańcami naszej okolicy lokalne wydarzenia. Po sąsiedzku wymieniamy się swoimi pasjami, bezinteresownie uczymy innych tego co sami potrafimy. Naszym kluczem jest twórcza współpraca, a motorem do rozwoju jest moc, jaka bije z tych działań. Widzimy potrzebę częstszych spotkań, czujemy radość uczestników z tworzenia, dostrzegamy budujące się powoli relacje między sąsiadami.

Pomysłów było tyle, że zaczął nam doskwierać brak stałego miejsca, w którym moglibyśmy je realizować. Wsłuchując się w formułowane wprost przez sąsiadów namowy, postanowiłyśmy w pełni dać się porwać temu nurtowi - otwieramy Sąsiedzki Dom Pracy Twórczej na Sielcach! Znalazłyśmy idealny, przestronny lokal. Znajdzie się w nim miejsce na pracownię “brudną”, gdzie tylko wyobraźnia będzie ograniczeniem naszych i waszych działań. Będzie pyszna kawa, spokojny kąt do odpoczynku i do zabawy, galeria prac, co-working. Dom będzie otwarty dla każdego. Mamy ogromną nadzieję, że będzie to przestrzeń tworzona głównie przez pomysły i relacje sąsiedzkie.

SDPT ma wymiar społeczny. Chcemy, żeby warsztaty, spotkania, korzystanie z przestrzeni mogły być bezpłatne dla każdego. Żeby to się udało, potrzebujemy funduszy na utrzymanie lokalu i bieżącą obsługę administracyjną. Za pośrednictwem polakpotrafi.pl zbieramy fundusze, które pozwolą nam funkcjonować do końca 2019 roku. W tym czasie będziemy mogły ze spokojną głową organizować sąsiedzkie spotkania twórcze i pomagać realizować lokalne inicjatywy mieszkańców, obmyślając z nimi kolejne kierunki rozwoju.

Jeżeli jesteś rękodzielnikiem, artystą i chciałbyś dołączyć do naszej sąsiedzkiej inicjatywy, albo po prostu podoba Ci się ten pomysł, dołącz do zbiórki: Otwieramy Sąsiedzki Dom Pracy Twórczej!

Zapraszamy też do polubienia profilu SDPT na Facebooku!WIĘCEJ O SĄSIEDZKIM DOMU PRACY TWÓRCZEJ - pobierz prezentację

Pomysł powstał z...

...potrzeby tworzenia.

...potrzeby poznania swoich sąsiadów i wspólnego robienia ciekawych, kreatywnych “rzeczy”.

...potrzeby wyciągania z życia tego co najciekawsze.

...potrzeb, które czujemy w nas, a przede wszystkim potrzeb, które widzimy wśród mieszkańców Sielc.

Pragniemy stworzyć przestrzeń otwartą, dostępną dla każdego, z jednej strony umożliwiającą rozwój i samorealizację lokalnych artystów, rękodzielników, rzemieślników, a z drugiej, dającą pole do pobudzenia zainteresowania działaniami twórczymi osób, które wcześniej z tymi dziedzinami nie miały kontaktu.

Chcemy dalej działać na rzecz integracji społeczności lokalnej Sielc, poprzez stworzenie przestrzeni do regularnych spotkań podczas twórczych warsztatów, poprzez wspieranie rozwoju osobistego mieszkańców, umożliwienie prezentacji efektów indywidualnych oraz wspólnych działań.

SĄSIEDZKI DOM PRACY TWÓRCZEJ BĘDZIE PRZESTRZENIĄ TWORZONĄ PRZEZ SIELECKICH SĄSIADÓW. Bazować chcemy na zasobach i potencjale mieszkańców. Plan działań stanowić będą pomysły i inicjatywy sąsiedzkie.

Do dyspozycji mieszkańców będzie:

 1. Pracownia twórcza, wyposażona w duże stoły, narzędzia stolarskie, akcesoria do tworzenia ceramiki, maszyny do szycia, a także regały do przechowywania narzędzi i prac. To będzie przestrzeń pozwalająca na nieograniczone działania twórcze dzieciom i dorosłym.
 2. Przestrzeń “czysta”, wyposażona w duży stół, przy którym będzie można się spotkać i wspólnie napić kawy, z kącikiem zabaw dla dzieci, regałami z książkami, grami planszowymi. W tym pomieszczeniu znajdować się będzie również galeria prac wykonanych przez naszych Domowników i innych Przyjaciół z sąsiedztwa.

PLANOWANE DZIAŁANIA:

 1. Pracownia twórcza - co-working dla lokalnych rękodzielników. W zamian za przestrzeń do pracy, rękodzielnicy będą dzielić się ze swoimi sąsiadami tym, co potrafią (warsztaty rękodzieła, które propagować będą przy okazji ideę zero waste i upcyclingu).
 2. Warsztaty twórcze - kreatywne spotkania dla dzieci i dorosłych, sięgające do różnorodnych narzędzi, z takich dziedzin kultury, jak muzyka, ruch, plastyka, literatura itp.
 3. “Po sąsiedzku” - kontynuacja spotkań, które organizują dla swoich sąsiadów mieszkańcy Sielc - dzielą się swoimi umiejętnościami i wiedzą na zasadzie wolontariatu. (warsztaty, wykłady, pokazy itp.).
 4. Lokalne inicjatywy - udostępnianie przestrzeni istniejącym i tworzącym się grupom sąsiedzkim (Rodzice na sielcach, joga, regał wymian). Miejsce realizacji projektów wybranych w budżecie partycypacyjnym.
 5. Galeria prac - przestrzeń, w której swoje prace prezentować będą mogli lokalni artyści i rękodzielnicy, uczestnicy warsztatów, a także np. uczniowie lokalnych szkół i przedszkoli.
 6. Spotkania “po prostu” - będzie to miejsce, w którym spotkać będzie można się po prostu, bez pretekstu - przyjść porozmawiać, napić się kawy, zagrać w planszówkę, poczytać książkę, albo popracować.
 7. Społeczne zaangażowanie biznesu - chcemy poszerzać współpracę z lokalnymi partnerami biznesowymi i organizacjami kulturalnymi, zachęcać ich do organizowania ciekawych bezpłatnych spotkań dla swoich sąsiadów.DLA KOGO SDPT?

 • Dla osób, którym bliska jest idea integracji lokalnej, chcących poznać swojego sąsiada, by nie żyć w otoczeniu obcych ludzi
 • Dla hobbystów rękodzieła - osób, które zajmują się rękodziełem (nie na tak dużą skalę, żeby otwierać własną pracownię, ale nie jest już możliwe realizować swojej pasji w domu).
 • Dla ludzi pragnących spełniać się twórczo, ale nie mających do tego przestrzeni.
 • Dla osób, które zawsze myślały o tym, żeby spróbować rękodzieła, ale nie było ku temu okazji.
 • Dla ludzi znudzonych siedzeniem przed telewizorem, szukających ciekawego zajęcia.
 • Dla społeczników - osób, które chcą działać społecznie, robić coś bezinteresownie dla innych, aktywizować twórczo jednostki i grupy.
 • Dla ludzi kultury, lokalnych artystów, którzy chcą wyjść ze swoją twórczością do lokalnej społeczności, aby ją pokazać i aby uczyć innych, zarażać ich swoja pasją.
 • Dla młodzieży ze świetlicy środowiskowej, która będzie mogła rozwijać się twórczo poza placówką, w miejscu neutralnym.
 • Dla przedszkoli, szkół podstawowych i liceów, które mają w swoim programie rozwój kreatywności i umiejętności rękodzielniczych.
 • Dla nauczycieli przedszkoli i szkół, którzy szukają ciekawych form rozwijania kompetencji społecznych u dzieci i młodzieży, uwrażliwienia na temat lokalności (zwrócenie uwagi na. przestrzeń, w której żyją i na ludzi, mieszkających w ich sąsiedztwie).
 • Dla młodzieży, którą będziemy inspirować do inicjowania własnych projektów lokalnych.
 • Dla młodzieży, która sama szuka ciekawych form twórczego spędzania czasu wolnego
 • Dla rodziców maluchów w wieku 4-8 lat, którzy szukają ciekawych, rozwijających zajęć dla swoich dzieci oraz okazji do twórczego spędzenia czasu podczas warsztatów rodzinnych.
 • Dla rodziców, których dzieci uczą się w trybie edukacji domowej.
 • Dla osób, którym bliska jest idea upcyclingu, zero waste, robienia czegoś z niczego i DIY.
 • Dla osób, których nie stać na komercyjne warsztaty twórcze.
 • Dla osób, które szukają ciekawych zajęć dla siebie i dla swojej rodziny blisko domu.
 • Dla osób, które czują się samotne i szukają miłego towarzystwa, a my dostarczymy im pretekstu do spotkania.
 • Dla lokalnych biznesów, które chcą angażować się społecznie, albo poszerzać swoją działalność o pracę twórczą z ludźmi.